Zahrádkářská osada Brno Kraví Hora 1

ZO ČZS Brno Kraví Hora 1

     Menu


     Hnojiva a postřiky

Na této stránce naleznete základní informace a odkazy na další stránky věnované různým typům hnojiv, postřiků a dalších látek na ochranu rostlin

 

Hnojiva, která jsou na prodej v naší ZO:
(další informace a aktuální ceny naleznete v sekci Služby)

- hoštické hnojivo kravské a ovčí - přírodní organické hnojivo s obsahem základních živin (N, P, K,), huminových látek a stopových prvků, např. (Mn, Mo, Zn, Cu). Hodí se především ke hnojení zeleniny, ale i okrasných rostlin.

- NPK - k základnímu hnojení i k přihnojování během vegetace, obsahuje základní látky pro výživu rostlin (dusík, fosfor a draslík).

- močovina - vysoce koncentrované dusíkaté hnojivo (až 80% N), vhodná např. pro rychlení kompostu či podporu růstu košťálovin. U půd s nízkým obsahem vápníku může způsobit okyselení.

- Cererit - k základnímu hnojení i k přihnojování během vegetace, kromě základních živin (8% N, 13% P, 11% K) obsahuje i hořčík (2%), síru (15%) a stopové prvky (bór, mangan, molybden, zinek a měď)

- síran draselný - k základnímu hnojení i postřiku na list, obsahuje asi 50% K, podzimní hnojení dřevin a révy napomáhá vyzrávání pletiv a brání tak jejich vymrzání.

- dusíkaté vápno - dezinfikuje půdu (ničí zárodky chorob, škůdců i semena plevelů), do půdy dodává dusík (pro nárůst zelené hmoty) a vápník (snižuje kyselost půdy). Základní hnojení (50 g/m2) - cca 2 až 3 týdny před výsadbou zapravíme do vlhké půdy, při jeho rozkladu se vytváří kyanovodík, který likviduje půdní parazity (např. hlenku kapustovou a další), po 3 týdnech v půdě zůstává vápno. Vhodné zejména k pěstování košťálovin. Kompostování: dávka 100 g/m2. Posypat každou vrstvu odpadů o výšce 20-25 cm.

- ledek vápenatý - dvousložkové hnojivo (dusík a vápník) k přihnojování během vegetace.

- ledek amonný - dusíkaté hnojivo.

- Agrohum - hnojivo vyrobeno řízeným kompostováním drůbeží podestýlky, má strukturu zahradnického substrátu a je bez chemických přísad i bez klíčivých semen plevelů. Obnovuje mikrobiální aktivitu půdy a stimuluje růst kořenového systému. Používá se při výsadbě (stromy, keře, rajčata, papriky) a na celoroční přihnojování buď v malém množství přímo k rostlině nebo formou roztoku při zalévání.

 

Další typy hnojiv:

- hořká sůl - čistý síran hořečnatý (16,5% MgO, 13% S). Velmi rychle se rozpouští ve vodě, je proto vhodným hnojivem pro listovou aplikaci (postřik 5% roztokem).

- superfosfát - k základnímu hnojení při jarní přípravě půdy, podporuje kvetení a tvorbu plodů.

- síran amonný - k základnímu hnojení, kyselé hnojivo pro okyselení půdy pod bobulovinami (angrešt, rybíz).

- dolomitický vápenec - vápenec s vyšším obsahem hořčíku (ten jiná hnojiva neobsahují), působí proti okyselení půdy, postačuje aplikace 1x za 2 až 3 roky.

- kostní (rohová) moučka - přírodní organické hnojivo, podporuje rychlejší nástup plodnosti.

 

Postřiky:

- Sulka - vysoký obsah síry, k moření cibulovin, postřik proti padlí.

- Kuprikol - postřik při rašení ničí choroboplodné zárodky, potlačuje růst mechů a lišejníků.

- Horizon 250 EW - postřik proti moniliovému úžehu peckovin (meruněk a višní), aplikuje se těsně před rozkvětem a při dokvétání.

 

Ostatní:

- Molychel - roztok s vysokým obsahem molybdenu, který brání vyslepnutí květáku a brokolice.

- Proč hnojit sírou? - doc. Ing. Pavel Ryant, Ph.D. (přednáška - PDF ke stažení).

Poslední úpravy: 07/02/23.